1. 1.
    Upprättande av förteckning över närvarande medlemmar, ombud och biträden

  2. 2.
    Val av ordförande vid stämman

    Mikael Muszynski valdes till ordförande vid stämman.

  3. 3.
    Anmälan av protokollförare

    Mikael Engström valdes till protokollförare

  4. 4.
    Val av justerare tillika rösträknare

    Lena Pehrsson och Ulrich Dorwarth valdes till justerare och rösträknare.

  5. 5.
    Fråga om kallelse till stämman behörigen skett

    Årsstämman svarar ja.

  6. 6.
    Godkännande av dagordning

    Årsstämman svarar ja.

  7. 7.
    Föredragning av styrelsens årsredovisning

    Ordförande vid stämman redovisa innehållet i årsredovisningen.

    Fråga om kostnaden för vatten sjunkit 2020 jämfört med 2019. Svar: Möjligen skillnad i redovisning av kostnadsställe mellan 18/19. Utförligare information kommer till medlemmar efter mötet
    Fråga om övriga kostnader i Underhåll. Utförligare information kommer till medlemmar efter mötet

  8. 8.
    Föredragning av revisionsberättelsen

    Ordförande vid stämman redovisa innehållet i årsredovisningen.

  9. 9.
    Fastställande av resultat- och balansräkningen

    Medlemmarna rösta, ja

  10. 10.
    Fråga om ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter

    Medlemmarna rösta, ja

  11. 11.
    Fråga om användande av uppkommen vinst eller täckande av förlust

    Medlemmarna rösta, ja

  12. 12.
    Fråga om arvoden

    Årsstämman fastställer styrelsearvodet till 4 basbelopp för räkneskapsåret 2020.
    Efter omröstning: 19 för, 6 emot höjning av arvode från 3 prisbasbelopp till 4 prisbasbelopp.
    Valberedningen arvode för räkneskapsåret 2020 satt till 3.000 per person:-

  13. 13.
    Beslut om antal styrelseledamöter och suppleanter

    3 förslag på bildande av styrelse:

    A 7 ledamöter/1 suppleant
    B 6 ledamöter/2 suppleanter
    C 5 ledamöter 3 suppleanter

    Årsstämman fastställde alternativ C, 5 ledamöter och 3 suppleanter.

  14. 14.
    Val av styrelseledamöter och suppleanter

    14

    Val av ledamöter:
    Lena Pehrsson
    Besime Uyanik
    Michael Johansson
    Mikael Engström

    Suppleanter:
    Oscar Andersson
    Daniel.L
    Tess.Mucherie

    1. 14.1.
      Val av valberedning

      Val av Valberedning:

      Ulrich Dorwarth
      Anders Åström

  15. 15.
    Val av revisor och suppleant för denne

    Bel-Revision väljs till revisor Nya styrelse väljer revisorsuppleant under 2020.

  16. 16.
    Övriga ärenden (inkomna motioner)

    Motion Nr 1 Årsstämman bifaller motionen
    Motion Nr 2 Årsstämman anser frågan besvarad
    Motion Nr 3 Årsstämman avslår motionen

  17. 17.
    Mötet avslutas